Jak obliczyć minimalną pojemność akumulatorów dla zasilania rezerwowego centrali sterującej?
Bezpieczeństwo instalacji przeciwpożarowej zależy przede wszystkim od dostępności zasilającego ją prądu. Kluczowym zadaniem projektanta jest właściwy dobór akumulatorów dla zasilania rezerwowego. Pomagamy wybrać optymalne rozwiązanie.
Pojemność baterii akumulatorów w układzie zasilania rezerwowego centrali sterującej powinna umożliwić zasilanie instalacji sterującej (lub zasilająco-sterującej w przypadku central zasilająco-sterujących) w stanie dozorowania (bez zgłoszenia alarmu) przez czas co najmniej 72 godziny. W stanie alarmowania, kiedy centrala jest w trakcie sterowania urządzeniami przeciwpożarowymi pojemność akumulatorów powinna umożliwić poprawną pracę jeszcze przez czas nie mniejszy niż 0,5 godziny.
Jak zmniejszyć wymaganą pojemność baterii akumulatorów zasilania rezerwowego?
Czas ten można skrócić w przypadku, kiedy uszkodzenie centrali będzie bez zbędnej zwłoki zgłoszone przez lokalny lub zdalny nadzór instalacyjny, a w zawartej umowie na usługi konserwacyjne zapewniony będzie czas naprawy uszkodzenia w czasie nie krótszym niż 24 godziny. W takim przypadku minimalna pojemność baterii akumulatorów zasilania rezerwowego może zostać zmniejszona z 72 do 24 godzin.
Jeżeli na obiekcie, w miejscu instalacji centrali sterującej są do dyspozycji części zamienne mogące posłużyć do naprawy układu zasilania wraz z odpowiednimi służbami technicznymi (serwis) oraz obiekt jest wyposażony w awaryjny zestaw prądotwórczy, to czas czuwania można skrócić do 4 godzin.
Wzór na minimalną pojemność baterii zasilania rezerwowego
Minimalną pojemność baterii akumulatorów w temperaturze 20oC, dla zasilania rezerwowego, można obliczyć według następującego wzoru:
Gdzie:
C – minimalna pojemność akumulatorów wyrażona w Ah (amperogodziny)
k – współczynnik sprawności wynoszący 1,25 uwzględniający proces starzenia się baterii
I1 – prąd pobierany z baterii akumulatorów w sytuacji braku zasilania sieciowego obliczony jako suma wszystkich pobieranych prądów przez urządzenia podłączone do centrali. Sumaryczny prąd powinien odpowiadać poborowi w stanie czuwania. Wartość podawana w mA.
T1 – czas zasilania rezerwowego w stanie czuwania – dobrany w zależności od sytuacji serwisowej obiektu (72, 24 lub 4 godziny)
I2 - prąd pobierany z baterii akumulatorów w sytuacji braku zasilania sieciowego obliczony jako suma wszystkich pobieranych prądów przez urządzenia podłączone do centrali. Sumaryczny prąd powinien odpowiadać poborowi w stanie alarmowania. Wartość podawana w mA.
T2 – czas pracy centrali w czasie pożaru – nie krótszy niż 0,5h
Z uwagi na podanie wartości prądów w mA, należy wynik przemnożyć przez 0,001 aby był w jednostkach nominalnych (Ah) .
Jak dobrać akumulator na podstawie obliczonej pojemności minimalnej?
Po obliczeniu wartości minimalnej pojemności akumulatorów należy przeprowadzić ostateczny dobór pojemności bazując na typoszeregach pojemności baterii akumulatorów dostępnych na rynku. Dla przykładu jeżeli wynik wynosi 31 Ah należy dobrać baterie o wartości rząd wyższej – czyli 33Ah. Należy również dokonać sprawdzenia, czy urządzenie ładujące (zasilacz buforowy) jest w stanie zagwarantować ponowne naładowanie rozładowanej baterii do co najmniej 80% jej pojemności nominalnej w czasie nie dłuższym niż 24 godziny, a do jej 100% pojemności nominalnej w ciągu następnych 48 godzin.
Wymagania wobec elementów rezerwowej instalacji zasilającej
Należy pamiętać, że zasilacze lub centrale zasilająco-sterujące wykorzystywane w układach zasilająco-sterujących urządzeń wymagających dostarczenia energii elektrycznej np. siłowniki przeciwpożarowych klap odcinających powinny posiadać odpowiednie dopuszczenia zgodnie z wymaganym systemem oceny zgodności, a także świadectwo dopuszczenia do stosowania w ochronie przeciwpożarowej.