Co to jest i do czego służy przeciwpożarowa klapa odcinająca wentylacji bytowej?

No items found.

Przeciwpożarowe klapy odcinające to podstawowy element wentylacji bytowej. W razie pożaru zamykają się tworząc przegrodę pomiędzy wybranymi strefami. Wyjaśniamy sposób działania klap i podpowiadamy jak bezpiecznie nimi sterować.

Klapy przeciwpożarowe służą jako przegrody, których zadaniem jest odcięcie strefy objętej pożarem od pozostałej części budynku. Klapy zapobiegają rozprzestrzenianiu się zarówno ognia, jak i zadymienia, gazów toksycznych i wysokiej temperatury. 

Zasady działania przeciwpożarowej klapy odcinającej

Przeciwpożarowe klapy odcinające stosowane są w miejscach przejść kanałów klimatyzacyjnych lub wentylacyjnych przez przegrody budowlane (najczęściej ściany i stropy), stanowiące elementy oddzielenia przeciwpożarowego. W warunkach normalnej pracy obiektu (bez zgłoszonego alarmu pożarowego) wszystkie klapy są otwarte – pozostają w pozycji oczekiwania (stan spoczynku). 

Na wypadek pożaru przeciwpożarowe klapy odcinające zamykają się, jeżeli w strefach sąsiadujących z przegrodą, w której zainstalowano klapę zgłoszono alarm przeciwpożarowy, umożliwiając ich odcięcie – przechodzą do pozycji bezpieczeństwa (zamykają się) i chronią pozostałe strefy przed przedostaniem się ognia i gazów przez system przewodów wentylacyjnych. Jednocześnie zachowana zostaje możliwość pracy instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w pozostałych strefach pożarowych, choć niejednokrotnie  scenariusze pożarowe przewidują zamknięcie wszystkich klap bez względu na miejsce wystąpienia alarmu pożarowego.

Siłowniki klap odcinających

Współcześnie stosowane przeciwpożarowe klapy odcinające najczęściej wyposażone są w siłowniki, które zapewniają możliwość bezwarunkowego zamknięcia przegrody klapy, a także przywrócenia klapy do stanu oczekiwania, np. na skutek wystąpienia fałszywego alarmu lub po ustaniu jego przyczyny.

Siłowniki takie potrzebują energii elektrycznej do zapewniania klapie pozycji oczekiwania (pozycji otwartej). Siłownik jest zasilany najczęściej napięciem 230VAC lub 24VDC. W przypadku zaniku napięcia siłownik za pomocą energii zgromadzonej w napiętej wcześniej sprężynie zamyka przegrodę klapy. Do ponownego otwarcia klapy niezbędne jest podanie napięcia zasilającego siłownik, który powoli napina sprężynę i powoduje zmianę położenia przegrody klap do pozycji otwartej – czyli pozycji oczekiwania.

Monitorowanie i nadzorowanie pracy przeciwpożarowych klap odcinających

Stan położenia przegrody klapy należy monitorować (nadzorować). Służą do tego wyłączniki krańcowe zwane potocznie „krańcówkami”. Stan krańcówek zmienia się w chwili kiedy klapa jest 5 stopni przed swoimi końcowymi położeniami. Na tej podstawie system zarządzający bezpieczeństwem pożarowym obiektu ,za pośrednictwem centrali monitorującej, dowiaduje się o położeniu klapy. 

Oprócz dwóch położeń krańcowych „klapa otwarta” i „klapa zamknięta”, centrala monitorująca może także odczytać stan pośredni czyli „pozycję przejściową” – czyli klapa nie jest ani zamknięta ani otwarta. Jeżeli stan taki będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, wyspecjalizowane centrale sterująco-monitorujące współpracujące z systemami zarządzającymi bezpieczeństwem pożarowym, potraktują go jako awarię klapy i będzie on zgłoszony obsłudze technicznej obiektu.

Parametry doboru przeciwpożarowych klap odcinających

Dobierając klapy przeciwpożarowe, należy wziąć pod uwagę ich szczelność ogniową, izolacyjność oraz dymoszczelność. W zależności od miejsca, w którym mają być zamontowane, występują w różnych przekrojach i kształtach. Można wybrać klapy: kwadratowe, okrągłe, prostokątne. Występują w typowych rozmiarach, choć można też zamówić urządzenia wykonane na wymiar.