Co to jest technologia BIM?
Proces tworzenia i zarządzania informacjami o budowanej inwestycji oparty na inteligentnym modelu udostępnianym w chmurze. System porządkuje wielobranżowe dane, umożliwiając tworzenie szczegółowych reprezentacji cyfrowych inwestycji na przestrzeni całego cyklu rozwojowego - od planowania, przez projekt po budowę i eksploatację.
Jakie korzyści wynikają z zastosowania BIM-u?
1. Im mniej niespodzianek, tym lepiej - operowanie obiektami pozwala stworzyć dokładną wizję budynku jeszcze przed wybudowaniem, dzięki czemu można zoptymalizować wszystkie zastosowane elementy i dopilnować, żeby odpowiednio współpracowały
2. Współpraca z producentami - projekt budowany w BIMie opiera się na konkretnych rozwiązaniach dostarczanych przez producentów, nie trzeba opierać się na modelach, można od razu dołączyć do projektu wybrane produkty
3. Ograniczenia kosztów są oczywiste - dokładne odwzorowanie budynku w trójwymiarze pozwala uniknąć w rzeczywistości kolizji na budowie, a do tego właściciel budynku może zobaczyć wszystkie detale i zdecydować o ich wyglądzie przed wykonaniem
4. Krok w przyszłość - coraz więcej biur projektowych przechodzi na tę technologię, przepisy Unii Europejskiej wprowadzają wręcz wymagania dotyczące BIM-u w inwestycjach infrastrukturalnych.
Na co zwrócić uwagę podczas projektowania instalacji ppoż w tunelach drogowych?
To, co wyróżnia działania przeciwpożarowe w tunelach od innych obiektów, to czas działania. Tutaj liczą się sekundy, ponieważ o wiele szybciej wzrasta temperatura w miejscu powstania pożaru. Dlatego trzeba dokładnie rozpisać wszystkie scenariusze pożarowe. Proces ewakuacji użytkowników tunelu jest tak skomplikowany, że może powstać ich aż kilkanaście i każdy z nich będzie miał równy priorytet wykonania.
W jakich miejscach instaluje się klapy odcinające?
Przeciwpożarowe klapy odcinające stosowane są w miejscach przejść kanałów klimatyzacyjnych lub wentylacyjnych przez przegrody budowlane (najczęściej ściany i stropy) stanowiące elementy oddzielenia przeciwpożarowego. Montuje się je w instalacjach wentylacji ogólnej lub pożarowej.
Czy SIUP jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo pożarowe w tunelu drogowym?
System, w którym zaimplementowano wszystkie scenariusze pożarowe dostarcza wiedzę potrzebną do automatycznego uruchomienia wybranego scenariusza. Niestety to za mało, żeby realnie ocenić sytuację i wybrać właściwy wariant zdarzeń. Pomimo coraz bardziej zaawansowanych technologicznie sposobów na monitorowanie sytuacji, to decyzję musi podejmować człowiek. Dopiero odpowiednio przeszkolony dyspozytor, wyposażony w informacje zebrane przez urządzenia monitorujące będzie potrafił wskazać właściwy kierunek ewakuacji, czy zmienić sekwencję systemu wentylatorów oddymiających tak, żeby zapewnić bezpieczeństwo ewakuowanym z tunelu użytkownikom. Trzeba o tym pamiętać, że w przypadku tuneli ostateczną decyzję powinien podejmować odpowiednio przygotowany do tego człowiek.
Jakie systemy dbają o bezpieczeństwo w budynkach?
Nowoczesne budynki naszpikowane są elektronicznymi systemami bezpieczeństwa. Pozwalają one w dużym stopniu zabezpieczyć obiekt przed różnymi niepożądanymi czynnikami, takimi jak zagrożenie pożarowe, włamanie, napad, czy nieuprawniona próba wejścia do strefy zastrzeżonej. Systemami zabezpieczeń najczęściej występującymi w budynkach są m.in.:
Jak regulować komfort termiczny przy pomocy klap dymowych?
Dodatkową funkcją układu sterowania klapami dymowymi jest możliwość w normalnych warunkach eksploatacji obiektu realizacji przewietrzania - czyli funkcji komfortu termicznego. Otwarcie klapy o regulowany zdalnie kąt może odbywać się za pomocą lokalnych przycisków lub zdalnie z poziomu systemu zarządzającego obiektem. Do centrali sterującej klapą dymową podłączone są też regulatory temperatury, czujki meteorologiczne (szybkość wiatru, deszcz), które odpowiednio zaprogramowane mają automatycznie sterować otwieraniem lub zamykaniem klapy w funkcji komfortu. Oczywiście najwyższy priorytet ma sygnał alarmu pożarowego, którego odebranie przez centralę sterującą pomija wcześniej zadeklarowane funkcje komfortu.
Jakie przepisy prawne regulują obowiązek serwisowania i konserwacji instalacji przeciwpożarowych w budynkach?
Art. 4 pkt 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147 poz. 1229) oraz § 4 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80 poz. 563), zobowiązują właściciela, zarządcę lub użytkownika budynku do utrzymywania urządzeń przeciwpożarowych w stanie gwarantującym ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie, w stanie pełnej sprawności technicznej i funkcjonalnej. Ustawodawca nakłada zatem obowiązek konserwacji i serwisu systemów przeciwpożarowych, które muszą być sprawne, aby zadziałać w sytuacji zagrożenia.
Kiedy powstał i kto stworzył termin SIUP?
System Integrujący Urządzenia Przeciwpożarowe to określenie, które stworzył Lucjan Myrda, doświadczony rzeczoznawca pożarowy, publicysta i wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej. Tuż po 2000 roku był odpowiedzialny m.in. za stworzenie instalacji przeciwpożarowej w rozbudowywanym tunelu tramwajowym w Krakowie. W tym czasie nie istniały jeszcze w Polsce wytyczne dotyczące tego rodzaju instalacji. Rozwiązanie stworzone przez Pana Lucjana, integrujące m.in. liniowe czujki temperatury, wentylację oddymiającą, kurtyny dymowe, dynamiczne oświetlenie ewakuacyjne i dźwiękowy system ostrzegawczy nazwano roboczo SIUP-em, ale nazwa przyjęła się w branży i weszła na stałe do słownika automatyków pożarowych.
Skąd się wzięła nazwa “BIM”?
Od pierwszych liter określenia Building Information Modeling, czyli po polsku modelowanie informacji o budynku.
Jakie są wady i zalety stosowania klap dymowych?
Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów wentylacji pożarowej ze względu na aspekt ekonomiczny – jest zdecydowanie najtańszym systemem oddymiania, a posiada wiele zalet, tj. prostota konstrukcji i stosunkowa niezawodność działania. Do wad z kolei możemy zaliczyć dużą podatność na zewnętrzne warunki atmosferyczne – szczególnie silny wiatr, który może uszkodzić otwarta klapę i zakłócić proces oddymiania
Co to są klapy transferowe?
Specyficznym rodzajem klap odcinających wentylacji pożarowej są klapy transferowe, które projektuje się najczęściej pomiędzy przedsionkiem pożarowym a korytarzem ewakuacyjnym. W trakcie trwania procesu oddymiania przez kanał, na którym znajduje się klapa transferowa odbywa się dostarczenie powietrza z przedsionka do korytarza ewakuacyjnego. Klapa taka pozostaje otwarta w pozycji oczekiwania i przechodzi do pozycji bezpieczeństwa – czyli zamyka się, w sytuacji kiedy zostaje przekroczona temperatura 72 stopni Celsjusza (temperatura przekraczająca warunki bezpiecznej ewakuacji).
Co to jest klapa odcinająca wentylacji pożarowej? Co to jest klapa przeciwpożarowa? Co to jest klapa oddymiająca?
Klapy tego typu przeznaczone są do sterowania przepływem powietrza i dymu w układzie wentylacji pożarowej, czyli takiej, której zadaniem jest kanałowo oddymić zagrożoną strefę. W przypadku wykrycia zadymienia w strefie pożarowej przez system wykrywania i sygnalizacji pożaru przekazywana jest informacja o tym fakcie do centrali sterującej urządzeniami przeciwpożarowymi, a ta następnie otwiera klapy w tej strefie.
Co to jest przeciwpożarowa klapa odcinająca wentylacji bytowej?
Klapy przeciwpożarowe służą jako przegrody, których zadaniem jest odcięcie strefy objętej pożarem od pozostałej części budynku. Klapy zapobiegają rozprzestrzenianiu się zarówno ognia, jak i zadymienia, gazów toksycznych i wysokiej temperatury.
Jakie są różnice pomiędzy klapami oddymiającymi a przeciwpożarowymi klapami odcinającymi?
Podstawowa różnica to pozycja w stanie oczekiwania - klapy oddymiające są wtedy zamknięte, a przeciwpożarowe odcinające otwarte. Pierwsze montuje się w wentylacji pożarowej, natomiast drugie w bytowej oraz w pożarowej. Klapy oddymiające, w odróżnieniu od przeciwpożarowych klap odcinających, nie posiadają wyzwalacza termicznego, a ich sterowanie odbywa się automatycznie lub w trybie ręcznym (w przypadku scenariuszy dwustadiowych) z poziomu centrali sterującej. Centrala taka oprócz wysłania sygnału sterującego monitoruje również położenie przegrody klapy. Monitorowanie odbywa się za pomocą styków krańcowych klapy, które są tak skalibrowane, aby sygnalizowały stan zamknięty i otwarty przegrody.
Jakie parametry są ważne przy doborze klapy oddymiającej?
Dobierając klapy przeciwpożarowe, należy wziąć pod uwagę ich szczelność ogniową, izolacyjność oraz dymoszczelność. W zależności od miejsca, w którym mają być zamontowane, występują w różnych przekrojach i kształtach. Można wybrać klapy: kwadratowe, okrągłe, prostokątne. Występują w typowych rozmiarach, choć można też zamówić urządzenia wykonane na wymiar.
Co to jest kurtyna dymowa?
Kurtyna dymowa to urządzenie przeciwpożarowe, które należy do systemu oddymiania grawitacyjnego. Wygląda jak ściana (montowana na stałe lub rozwijana/wysuwana), jednak wykonana jest z materiałów dymo i ognioodpornych. Podstawową funkcją kurtyny dymowej jest utworzenie zasobników dymu i ograniczenie jego przemieszczania wzdłuż podstropia. Kurtyna jest odpowiedzialna również za ukierunkowanie przepływu dymu do najbliższej strefy oddymiania i zapobieganie lub opóźnianie napływu dymu ze strefy objętej pożarem do stref sąsiednich.
Jaki rodzaj kurtyn dymowych wybrać?
Rozróżniamy dwa typy kurtyn dymowych: stałe i ruchome. Zastosowanie kurtyn stałych to zdecydowanie mniejszy wydatek. Trzeba jednak pamiętać, że stanowią one stały element budynku i mogą nie tylko rzucać cień, ale również burzyć ład architektoniczny.
Kurtyny ruchome zapewniają największy komfort użytkownikom. Nie przeszkadzają na co dzień, a pojawiają się tylko w razie wykrycia pożaru. Trzeba jednak monitorować ich stan, dbać o konserwację i sprawność. Sterowaniem kurtyn musi zająć się odpowiednio dobrany sterownik. To wszystko ma niekorzystny wpływ na cenę urządzeń, co może mieć największe znaczenie dla całości projektu.
W jakiego typu obiektach stosuje się kurtyny dymowe?
Stosowanie kurtyn dymowych ma największy sens w obiektach wielkopowierzchniowych, ponieważ w razie pożaru pomagają podzielić wielkie przestrzenie na mniejsze strefy dymu. Dlatego najczęściej montuje się je w magazynach, halach produkcyjnych i budynkach użyteczności publicznej, takich jak: lotniska, dworce czy galerie handlowe.
Jakie czynniki zmniejszają wymaganą pojemność akumulatorów zasilania rezerwowego centrali sterującej?
- lokalny lub zdalny nadzór instalacyjny - przekazanie na bieżąco informacji o ewentualnych uszkodzeniach do serwisu zobowiązanego umową na podjęcie natychmiastowych działań naprawczych skraca czas działania akumulatorów z 72 do 24 godzin
- umieszczenie części zamiennych na miejscu, obecność przeszkolonego serwisanta i instalacja prądotwórcza na obiekcie skraca czas do 4 godzin
Ile kosztuje członkostwo na platformie FireMATRIX ?
Członkostwo na platformie FireMATRIX jest i zawsze będzie BEZPŁATNE. Naszym celem jest zapewnienie swobodnej wymiany wiedzy i doświadczenia pomiędzy należącymi do Klubu automatykami pożarowymi.
Jakie dane będą potrzebne do rejestracji na platformę FireMATRIX
W formularzu rejestracji do Klubu FireEXPERT zapytamy Cię o imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu i branżę, w której pracujesz. Wszystko po to, żeby lepiej dostosować treści publikowane na platformie do Twoich potrzeb.
Jak zarejestrować się na platformę FireMATRIX ?
Proces rejestracji rozpoczyna kliknięcie opcji zaloguj w prawym, górnym rogu menu strony firematrix.pl. Jeśli nie jesteś zalogowanym użytkownikiem, system sam zaproponuje przejście do formularza rejestracji. Zapytamy Cię o imię i nazwisko, adres e-mail, telefon i branżę, w której pracujesz. Wszystko to po to, żeby lepiej dostosować treści publikowane w serwisie do Twoich potrzeb.
Po wypełnieniu i zatwierdzeniu formularza, na podany w nim adres e-mail, zostanie wysłana wiadomość z linkiem potwierdzającym rejestrację w Klubie. Pamiętaj, że musisz go kliknąć, żeby potwierdzić rejestrację!
Jak zalogować się na platformę FireMATRIX?
Na platformę FireMATRIX mogą się zalogować jedynie użytkownicy, którzy wcześniej dokonali rejestracji, czyli wypełnili formularz rejestracji i potwierdzili rejestrację w wiadomości e-mail, którą przesłaliśmy na podany w formularzu adres e-mail. Aby zalogować się do Klubu należy wpisać adres e-mail i hasło wpisywane wcześniej w formularzu rejestracji.
Jak odzyskać zapomniane hasło?
Na ekranie logowania do systemu znajduje się link "Resetuj hasło". Po kliknięciu system prosi o podanie adresu e-mail i ustawienie nowego hasła. Jeśli podany adres e-mail znajduje się w bazie użytkowników, zostanie na niego wysłana wiadomość z potwierdzeniem zmiany hasła. Pamiętaj, aby podać adres e-mail, na który dokonałeś rejestracji na platformie FireMATRIX.
Kim jest automatyk pożarowy?
Automatykiem pożarowym można nazwać każdą osobę związaną z procesem projektowania, instalacji, konserwacji i użytkowania urządzeń mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Jakie główne zadania wykonuje automatyk pożarowy?