Innowacyjne zastosowania Centrali Sterującej Urządzeniami Przeciwpożarowymi
Poznaj możliwości cywilnego zastosowania Centrali FPM+. Omawiamy je na konkretnych przykładach. Zobacz, jak bezpiecznie sterować i monitorować systemami w Twoim projekcie nie tylko w razie alarmu, ale również na co dzień.
Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi to urządzenie, które musi być niezawodne. Szereg norm i przepisów prawnych reguluje wszelkie kwestie dotyczące bezpieczeństwa stosowania CSUP, ponieważ mają za zadanie sterować układem od którego zależy bezpieczeństwo osób i mienia znajdującego się w budynku. Zastosowane w centralach technologie muszą przejść szereg testów, aby uzyskać wymagane świadectwa dopuszczenia i certyfikaty, dzięki czemu można powierzyć im sterowanie najważniejszym systemem ochrony, czyli systemem przeciwpożarowym.
Nowoczesne Centrale, takie jak Centrala FPM+ wykorzystują najnowsze rozwiązania technologiczne, również z zakresu automatyki. Moduły zaprojektowane do sterowania urządzeniami przeciwpożarowymi działają niezawodnie w najtrudniejszych warunkach. Dlaczego zatem nie wykorzystać ich do sterowania innymi systemami w budynku? Skoro monitorują i reagują na sytuacje awaryjne, można podłączyć do nich inne urządzenia, dzięki czemu pozostałe systemu będą działały spójnie i efektywnie.
Poniżej przedstawiamy trzy przykłady cywilnego zastosowania Centrali FPM+. Osoby zaangażowane w realizację omawianych poniżej budynków zdecydowały się najpierw na powierzenie Centrali FPM+ sterowania urządzeniami ppoż. W miarę poznawania możliwości i niezawodności zastosowanych w niej technologii, do funkcji przeciwpożarowych dochodziły kolejne. Wprowadzone innowacyjne rozwiązania działają bezawaryjnie do dzisiaj i zapewniają właścicielom budynków spokój, jaki daje niezawodność systemów zarządzanych przez Centralę FPM+.
Przykład 1 - Sterowanie mostem obrotowym
Skład instalacji Centrali FPM+:
- moduł MASTER
- 5 modułów wej/wyj
- 6 konwerterów miedź - światłowód
Jednym z naszych najciekawszych projektów było zarządzanie mostem obrotowym. Zadania, jakie powierzono Centrali FPM+ dotyczyły zarówno sterowania, jak i monitorowania tak ważnych elementów, jak szlabany przy wjeździe i wyjeździe na most, czy sygnalizację świetlną i tablice zmiennej treści. Do obwodu dołączono agregaty prądotwórcze i UPSy, żeby na bieżąco monitorować ich stan. Poza tym realizowane były wszelkie funkcje związane ze stanami alarmowymi, tj. wyzwalanie komunikatów z DSO poprzez wyjścia e.USP, stykowe monitorwowanie stanów DSO (awaria, tryb alarmowy, wyzwalnie komunikatu), monitorwanie przerwy w pętli światłowodowej poprzez wykorzystanie wyjść przekaźnikowych Moxy, wykorzystanie konwerterów światłowodowych w magistrali ELA-BUS oraz wykorzystanie wyjścia e.USP do zatrzymywania obrotu mostu.
Dzięki zastosowaniu jednej centrali sterującej i monitorującej zwiększyło się bezpieczeństwo i niezawodność funkcjonowania mostu nie tylko w sytuacjach krytycznych, ale również na co dzień. Monitorowanie stanu zasilania, sterowanie sekwencjami zamykania i otwierania elementów mostu oraz dbanie o komunikację z uczestnikami ruchu odbywa się płynnie i nie ma ryzyka konfliktu pomiędzy komunikatami z różnych urządzeń.
Przykład 2 - Sterowanie drzwiami i wrotami przeciwpowodziowymi w Ekospalarni śmieci
Skład instalacji Centrali FPM+:
- moduł MASTER
- 25 sterowników wej/wyj
Jednym z problemów, jaki udało się rozwiązać dzięki innowacyjnym technologiom zastosowanym w Centrali FPM+ jest sterowanie otwieraniem 17 wrót i 8 drzwi przeciwpowodziowych w jednej ze spalarni śmieci w południowej Polsce. Sterowanie wrotami i drzwiami realizowane jest za pomocą pulpitów sterowniczych przy wrotach i drzwiach. Przyciski z tych pulpitów podłączone są na wejścia sterowników wej/wyj, które w konfiguracji FPM+ powiązane są strefami z odpowiednimi wyjściami realizującymi sterowania. Możliwe jest zatem otwarcie i zamknięcie drzwi lokalnie z pulpitu sterowniczego. Dostępny jest również wyłącznik bezpieczeństwa (awaryjne zatrzymanie skrzydła).
Dodatkowo na bieżąco monitorowane są krańcówki skrzydeł i przetworniki ciśnienia (pomiar analogowy przedstawiany w pascalach). Przekaźniki wykorzystywane są nie tylko do sterowania skrzydłami, ale również załączania sygnalizatorów ostrzegawczych.
Wszystkie sygnały z Centrali FPM+ trafiają do systemu zarządzania budynkiem GEMOS, z poziomu którego również można sterować wrotami i drzwiami. Dodatkowo przez GEMOS realizowana jest analityka z kamer CCTV. Jeżeli kamera zainstalowana przy danych wrotach/drzwiach wykryje ruch, to proces zamykania jest przerywany, aby skrzydło nie stwarzało niebezpieczeństwa.
Przykład 3 - Automatyka budynkowa w budynku administracji państwowej
Skład instalacji Centrali FPM+:
- moduł MASTER
- 21 modułów ewej/wyj
W każdym budynku znajdują się urządzenia i systemy, z których podłączenie sygnałów stanowi nie lada wyzwanie dla każdego instalatora. Mogą to być sygnały z czujników zaniku faz, ograniczników przepięć, zasilaczy oraz przejmowania stykowego sygnałów z centrali sygnalizacji włamania i napadu. W naszym projekcie doszły do tego również pojedyncze bramy segmentowe i ażurowe. Każdy z tych sygnałów wymagałby osobnego sterowania i monitorowania, gdyby nie podłączenie ich wszystkich do Centrali FPM+, za pomocą której można monitorować na bieżąco stan każdego z nich.
Reasumując - rozwój technologiczny spowodował, że komponenty stworzone na potrzeby central sterujących urządzeniami przeciwpożarowymi, znane dotychczas z walki z ogniem i zagrożeniami z tym związanymi, stają się centralnymi mózgami dla systemów zarządzania miejską czy przemysłową infrastrukturą. Ich zdolność do skutecznego sterowania różnorodnymi aspektami życia miejskiego podkreśla nie tylko wszechstronność tych rozwiązań, ale także niewyczerpane możliwości kreowania inteligentnych, zintegrowanych technologii tzw. smart city.