FPM+ czy PLC? - oto jest pytanie. Najprostszy sposób na automatyzację instalacji przeciwpożarowej
Sterowanie instalacją przeciwpożarową można zrealizować w różnych wariantach. Porównujemy tu dwa rozwiązania: centralę sterującą urządzeniami przeciwpożarowymi FPM+ ze sterownikami PLC.
Centrala FPM+ jest urządzeniem modułowym przeznaczonym do sterowania urządzeniami i systemami w budynku w ramach działań przeciwpożarowych. Prawdą jest, że do tego przeznaczenia również stosuje się często w sposób nieuprawniony sterownik PLC, który jest urządzeniem uniwersalnym. Pytanie brzmi „Po co?”. Centrala FPM+ wraz z jej modułami oraz przygotowanym oprogramowaniem to urządzenia i narzędzia stworzone do systemów przeciwpożarowych. Nie znajdziemy tu ogromu funkcji i możliwości jakie oferuje PLC, ale czy tak naprawdę potrzebujemy tego ogromu?
Czas to pieniądz
Więcej nie znaczy lepiej. Ukierunkowany zasób funkcji pakietu FPM+ ułatwia ich poznanie i przyswojenie. Nie ma potrzeby zagłębiać się w niekończące się dokumentację, aby odnaleźć funkcję, której potrzeba. W obecnym świecie, w którym jedną z największych wartości jest czas poświęcony na poszczególne zadania, kompaktowa instrukcja do oprogramowania FPM+ może być niemalże przeliczona na zaoszczędzone pieniądze.
Samodzielność
Do obsługi centrali nie potrzebny jest potrzebny programista, żeby zrozumieć działanie sterownika lub wprowadzić korektę w działaniu. Instalatorzy chwalą sobie to, że po przejściu krótkiego szkolenia z instalacji i obsługi centrali są w stanie sami ją serwisować i wprowadzać korekty w razie zmian architektonicznych budynku. W razie problemów mają też do pomocy serwis obecnego na rynku od lat producenta.
Nie działa a powinno
Ukierunkowanie całego pakietu FPM+ do określonej funkcjonalności zapewnia, że wszystkie funkcje mają jak najprostsze działanie i implementacje. Nie ma potrzeby tworzyć lub zagłębiać się w często skomplikowane kody języków programowania. Oprogramowanie przygotowane jest w sposób, który pozwala na szybkie i przejrzyste wybieranie funkcji w sterownikach w językach mówionych zamiast programistycznych.
Unifikacja systemu
Oprogramowanie centrali gwarantuje, że wszystkie sterowniki skonfigurowane będą na identycznej względem siebie zasadzie. Nie ma możliwości na spotkanie dwóch funkcji o jednakowym działaniu z zupełnie inną implementacją, co jest możliwe w sytuacjach, gdy tworzymy funkcje z poziomu kodu. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest szybkość wprowadzania zmian przy kolejnych modułach czy centralach – nie trzeba analizować unikalnych funkcji i poświęcać czasu nad znalezieniem sposobu na ich edycje przy zachowaniu funkcjonalności, wystarczy zrobić to raz i identyczne zmiany zadziałają w pozostałych elementach.
Kompatybilność
Myślą przewodnią przy tworzeniu pakietu FPM+ było działanie zintegrowane. Skutkiem tego mamy dostęp do każdego modułu oraz siłownika z jednego panelu. Wygodna nawigacja bez względu na ilość obsługiwanych elementów jest jedną z najwygodniejszych cech oprogramowania FPM+. Przydatnym narzędziem jest również wysyłanie rozkazów, które pozwalają sprawdzić działanie użytych siłowników bez potrzeby konfigurowania ich – umożliwia to wykrycie usterek już na bardzo wczesnym etapie.