Systemy kontroli dostępu a ewakuacja. Zabezpieczenie osób i mienia a bezpieczeństwo osób (Cz. 3)

No items found.

Jeżeli porównujemy trudność projektowania różnych systemów należących do grupy elektronicznych systemów zabezpieczeń (ESZ), to projektowanie systemów kontroli dostępu (SKD) należy do jednych z najbardziej wymagających, czyli najtrudniejszych.

Skoncentruję się na jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów w projektowaniu SKD jakim jest ewakuacja ludzi w obiektach objętych kontrolą dostępu.

 

Postaram się w kilku odsłonach przybliżyć czytelnikom ten skomplikowany temat w jak najprostszy sposób.

 

Zasady instalowania przycisków inicjujących odblokowanie przejścia

W poprzedniej części omówiłem niektóre wymogi, jakie, zgodnie z normą PN-EN 13637:2015-07 - wersja angielska: Okucia budowlane. Sterowane elektrycznie systemy do wyjść przeznaczone do stosowania na drogach ewakuacyjnych. Wymagania i metody badań, powinien spełniać przycisk inicjujący odblokowanie przejścia. W tej części omówię m.in. zasady montażu, podłączania oraz oznakowania tych przycisków i inne wymagania dot. ewakuacji.

(…)

Zasady oznakowania przycisków inicjujących odblokowanie przejścia

Przycisk inicjujący odblokowanie przejścia powinien być odpowiednio oznakowany piktogramami, które albo są fotoluminescencyjne, albo podświetlane. Piktogram powinien być umieszczony w pobliżu przycisku inicjującego odblokowanie przejścia. Powierzchnia piktogramu fotoluminescencyjnego nie może być mniejsza 80 cm2 (co np. można uzyskać stosując kwadratowy znak fotoluminescencyjny o boku ok. 9 cm). Jeżeli piktogram jest aktywnie podświetlony, wówczas jego powierzchnia powinna być niemniejsza niż 25 cm2 (w przypadku kwadratu bok powinien być niemniejszy niż 5 cm). Na rys. 5 pokazano oznakowanie przejścia zgodne z normami PN-EN ISO 7010:2020-07 oraz PN-EN 13637:2015-07.

Rys. 5. Przykładowe oznakowanie drzwi służących do ewakuacji zgodne z normami PN-EN ISO 7010 oraz PN-EN 13637 [na podstawie normy PN-EN 13637:2015-07]

(…)

 

W kolejnej części zajmę się m.in. definicją normatywnego pojęcia „operacja” i pytaniem:

czy można stosować przezroczyste klapki na przyciskach inicjujących odblokowanie przejścia?

 

Do części 1. i 2 .dołączono nowe, ujednolicone w formie, pliki pdf. Zachęcamy do ich pobrania.

Andrzej Tomczak

ID Electronics Sp. z o.o.

Ekspert, rzeczoznawca i wykładowca w zakresie bezpieczeństwa i zabezpieczeń, od ponad 30 lat zajmujący się systemami kontroli dostępu. Przedstawiciel Polskiej Izby Systemów Alarmowych w Polskim Komitecie Normalizacyjnym. Autor wielu artykułów nt. systemów bezpieczeństwa i zabezpieczeń oraz automatyki budynkowej.