Systemy kontroli dostępu a ewakuacja. Zabezpieczenie osób i mienia a bezpieczeństwo osób (Cz. 2)
Jak pamiętamy z części 1. projektowanie systemów kontroli dostępu (SKD) należy do jednych z najbardziej wymagających, czyli najtrudniejszych. W tej części wprowadzę kolejne pojęcie dotyczące SKD, jakim jest „stan przejścia”.
Stany w jakich może się znaleźć przejście kontrolowane
W tej częściwprowadzę kolejne pojęcie dotyczce SKD, jakim jest „stan przejścia”. Wg normyPN-EN 60839-111:2014.01 – wersja polska: Systemyalarmowe i elektroniczne systemy zabezpieczeń. Część 11-1: Elektronicznesystemy kontroli dostępu. Wymagania dotyczące systemów i komponentów,wyróżniamy wiele stanów przejść kontrolowanych, choć nie dla każdego rodzajubariery zabezpieczającej wszystkie te stany występują. Dla uproszczeniaskoncentruję się na przejściu w którym barierą fizyczną są drzwi wyposażone wpasywny aktywator przejścia (czyli taki, który samoczynnie nie otwieraprzejścia). Takie przejście może znaleźć się aż w pięciu stanach. Zacznijmy odprzejścia zamkniętego. Może być ono:
1. zamknięte zaryglowane, czyli zamknięte zabezpieczone – w skrócie: zabezpieczone;
2. zamknięte zablokowane – w skrócie: zablokowane;
3. zamknięte odryglowane, czyli zamknięte odblokowane – w skrócie: odblokowane.
Przejście może być również przymknięte:
4. przymknięte odryglowane, czyli przymknięte odblokowane – w skrócie: przymknięte.
Przejście może oczywiście zostać otwarte:
5. otwarte.
W pierwszych czterech stanach czujnikprzejścia wskazuje zamknięcie drzwi. Dopiero w stanie 5. czujnik zasygnalizujeotwarcie przejścia. Na rys. 2 pokazano w uproszczony sposób stany w jakich możeznaleźć się przejście. Stan przymkniętego przejścia występuje np. wówczas, gdyzapadka zamka głównego jest cofnięta, co symbolizuje opadnięta klamkaprzymkniętych drzwi. Wówczas nawet przeciąg może spowodować ich otwarcie.
[1] Szczegóły wyjaśniam w książce nt. projektowania systemów kontroli dostępu.
Andrzej Tomczak
ID Electronics Sp. z o.o.
Ekspert, rzeczoznawca i wykładowca w zakresie bezpieczeństwa i zabezpieczeń, od ponad 30 lat zajmujący się systemami kontroli dostępu. Przedstawiciel Polskiej Izby Systemów Alarmowych w Polskim Komitecie Normalizacyjnym. Autor wielu artykułów nt. systemów bezpieczeństwa i zabezpieczeń oraz automatyki budynkowej.