Sterowanie systemami wentylacji pożarowej. Jedno i dwustadiowość scenariuszy pożarowych
Sterowanie urządzeniami wentylacji pożarowej w scenariuszu pożarowym można realizować jedno lub dwustadiowo. Wybór wariantu zależy od tego, czy wymagana będzie opcja sterowania ręcznego. Poznaj wady i zalety obu opcji.
W zależności od przyjętego w scenariuszu pożarowym sposobu sterowania urządzeniami wentylacji pożarowej można wyróżnić rozwiązania jedno i dwustadiowe. Każde z tych rozwiązań ma inną charakterystykę i wpływa przede wszystkim na dobór urządzeń sterujących wraz ze sposobem ich okablowania i zasilania. Mają one decydujący wpływ na uruchomienie zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Rozwiązania jednostadiowe zakładają jednorazową reakcję systemów wykrywania i sygnalizacji pożaru wraz z systemami i urządzeniami zabezpieczenia przeciwpożarowego chronionego obiektu. W wyniku wykrycia zagrożenia pożarowego przez system sygnalizacji pożaru (SSP), układy sterujące wydzielają strefę pożarową objętą pożarem (zadymieniem). Następuje automatyczne zamknięcie przeciwpożarowych klap odcinających w kanałach wentylacji bytowej, uruchomienie systemu wentylacji pożarowej (oddymiającej i napowietrzającej), co ma zapewnić warunki bezpiecznej ewakuacji i wspomóc działania służb ratowniczo-gaśniczych PSP. Z uwagi na to, że wysterowanie w/w urządzeń następuje w bardzo wczesnej fazie zagrożenia pożarowego, ryzyko wystąpienia silnego wzrostu temperatury jest stosunkowo niewielkie. Użyte w procesie sterowania urządzenia wraz z osprzętem towarzyszącym nie muszą gwarantować możliwości zmiany stanu wysterowanych urządzeń w warunkach pożarowych.
Rozwiązania dwustadiowe zakładają zastosowanie systemów i urządzeń, które zapewnią służbom ratowniczo-gaśniczym możliwość ręcznego sterowania systemem wentylacji pożarowej. Jest to równoznaczne z tym – w odróżnieniu od rozwiązań jednostadiowych - że mechanizmy sterowania wszystkimi urządzeniami biorącymi udział w realizacji takiego scenariusza powinny i muszą mieć możliwość prawidłowej pracy w warunkach rozwiniętego pożaru (wysokie przyrosty temperatury). Realizacja takiego wariantu nie jest możliwa przy zastosowaniu jedynie systemu sygnalizacji pożaru (SSP), a konieczne jest zastosowanie certyfikowanych central sterujących urządzeniami przeciwpożarowymi (CSUP), które oprócz poleceń sterujących realizujących algorytm działania opisany w scenariuszu pożarowym pozwalają także na przeprowadzenie sterowań ręcznych oraz na monitorowanie w trybie ciągłym wszystkich sterowanych urządzeń.