SERWEROWNIE - Wizualizacja systemów bezpieczeństwa

Integracja

Najciemniej pod latarnią. Czyli w serwerowni.

Projekty systemów integrujących na ogół przewidują wizualizację takich branż, jak SSP, DSO, SSWiN, SKD i CCTV. Równolegle na obiektach dużej skali wdrażane mogą być dedykowane platformy do zarządzania parkingiem, aplikacje do sterowania nagłośnieniem komercyjnym czy też środowiska BMS, które w szerokim zakresie monitorują - między innymi - instalacje HVAC. Liczba wizualizowanych instalacji jest zatem różnorodna i ogromna, przy czym nad wyraz często zapomina się o monitorowaniu kluczowych ogniw, które niejako pośredniczą w wymianie wszystkich niezbędnych dla działania tych systemów informacji.

Przykład wizualizacji switchy zarządzalnych w środowisku GEMOS

Co się stanie na naszym obiekcie, gdy wystąpi długotrwały zanik zasilania? Jak monitorowana jest kondycja zasilaczy UPS i agregatów prądotwórczych? Czy otrzymujemy jakiekolwiek powiadomienie, gdy jednostka klimatyzacja w głównej serwerowni obiektu ulegnie awarii albo gdy wystąpi usterka ringu światłowodowego? Co ze switchami, konwerterami i listwami zasilającymi, które wchodzą w skład infrastruktury sieciowej branż bezpieczeństwa?

Niestety zdarzało się, że na relatywnie nowych obiektach - wyposażonych w całą plejadę nowoczesnych systemów bezpieczeństwa - następował wręcz paraliż w szeregach służb technicznych w sytuacji braku zasilania podstawowego w obrębie serwerowni czy też usterki kluczowych urządzeń LAN. Technicy obiektowi bardzo dobrze znają wszystkie systemy bezpieczeństwa, ale co z tego, jeżeli żaden z tych systemów nie monitoruje krytycznej infrastruktury LAN, a na szkoleniach obiektowych nikt nie symulował opisanych awarii (bo każdy branżysta prowadzi szkolenia tylko ściśle ze swojej dziedziny bez kontekstu awarii nadrzędnej)?

Przykład realizacji monitorowania składowych ringu światłowodowego w środowisku GEMOS

W dużej liczbie przypadków nie można uniknąć awarii, ale chodzi o to, aby z wyprzedzeniem mieć świadomość, że po prostu coś złego się dzieje i przygotować się na skutki nietypowej awarii tudzież wezwać z wyprzedzeniem odpowiedni serwis. Dlatego dobrym uzupełnieniem profesjonalnego, otwartego systemu klasy PSIM jest pełne monitorowanie kluczowych urządzeń z obszaru branży LAN, włącznie z niezbędnymi dla ich działania punktami zasilania podstawowego i rezerwowego.

W przypadku switchy zarządzalnych, listw zasilających czy zasilaczy UPS praktycznie standardem stało się wykorzystanie protokołu SNMP do uzyskiwania podstawowych parametrów ich pracy (status zasilania, obciążenie procesora, wykorzystanie pamięci RAM, temperatura pracy etc.). Wizualizacja może dodatkowo przedstawiać stany logiczne i fizyczne wszystkich portów oraz detekcje takich zjawisk jak loopback. Coraz częściej udostępniana jest również komunikacja dwukierunkowa - serwis obiektowy z poziomu środowiska PSIM ma możliwość zdalnego restartu wspomnianych urządzeń, co ma niemałe znaczenie w przypadku obiektów rozproszonych i dużej skali (infrastruktura krytyczna), gdzie iście kluczowy jest czas naprawy usterki.

Rozbudowane środowiska klasy PSIM - na przykład GEMOS - umożliwiają nie tylko nadzorowanie (monitorowanie) pracy jednostek klimatyzacji, ale również zmianę ich nastaw i parametrów pracy w czasie rzeczywistym

autor - Mateusz Stanisławski