Proste, ale genialne: Jak zastosowanie linki i piłeczki może zwiększyć efektywność przeglądów instalacji sygnalizacji pożarowej!

No items found.

Problem-Rozwiązanie-Korzyść

Problem

Sumiennie przeprowadzana konserwacja systemu sygnalizacji pożaru wymaga sprawdzenia każdej czujki z osobna przynajmniej raz w roku. Sprawdzeniu podlega stan fizyczny czujki, czujka może być zabrudzona lub co gorsza zakryta z powodu wykonywanych jakiś czas temu prac remontowych. Czujka podlega też testowi, polegającemu na pobudzeniu czujki aerozolem. Przy tej okazji sprawdzana jest poprawność adresacji czujki.

Z przeglądem i testowaniem czujek wiąże się zwykle problem z lokalizacją czujki a także, często z dostępem. Sprawa znacznie się komplikuje, kiedy trzeba sprawdzić czujki na poziomie technicznym, czyli takim, w którym znajduje się wiele instalacji jak np. centrale wentylacyjne i schodzą się magistrale kablowe. W takich pomieszczeniach odszukanie czujek umieszczonych na suficie stanowi nie lada wyzwanie.

Przykład pomieszczenia na poziomie technicznym.

Rozwiązanie

Istnieje sposób, za pomocą którego odnalezienie czujek staje się prosty. Polega na przymocowaniu do sufitu linki a na jej końcu elementu o jaskrawym kolorze, może to być kolorowa piłeczka. Ponieważ jest to pomieszczenie techniczne, taki element nie będzie burzył estetyki pomieszczenia za to, lokalizacja czujki, która zwykle nie jest widoczna w gąszczu koryt kablowych i kanałów wentylacyjnych, będzie łatwiejsza. Montaż takiego „identyfikatora” nie będzie ani kosztowny ani czasochłonny.

Podwieszenie elementu wskazującego na miejsce lokalizacji czujki nie wymaga specjalnego mocowania. W pobliżu jest dosyć elementów, do których można podwiesić w prosty sposób linkę..

Korzyść

Dzięki takiemu rozwiązaniu, przegląd instalacji będzie efektywny. Pozwoli zaoszczędzony czas przeznaczyć na dokładną kontrolę każdej czujki i daje szanse, że żadna nie zostanie pominięta

Kolorowy element - w odróżnieniu od czujki - jest widoczny z daleka.

Ela-compil Sp.z o.o.