Co to jest i do czego służy kurtyna dymowa?

No items found.

Kurtyny dymowe to jeden z najważniejszych elementów grawitacyjnego systemu oddymiania budynków. Pomagają kontrolować rozprzestrzenianie się dymu tak, aby kierował się do klap i okien oddymiających. Poznaj rodzaje kurtyn i sposoby ich montażu.

Kurtyna dymowa pełni bardzo ważna funkcję w kontekście zapewnienia prawidłowego procesu oddymiania obiektu. Podstawową funkcją jest utworzenie zasobników dymu i ograniczenie jego przemieszczania wzdłuż podstropia. Kurtyna jest odpowiedzialna również za ukierunkowanie przepływu dymu do najbliższej strefy oddymiania i zapobieganie lub opóźnianie napływu dymu ze strefy objętej pożarem do stref sąsiednich.

W jakich obiektach montuje się kurtyny dymowe?

Stosowanie kurtyn dymowych ma największy sens w obiektach wielkopowierzchniowych, ponieważ w razie pożaru pomagają podzielić wielkie przestrzenie na mniejsze strefy dymu. Dlatego najczęściej montuje się je w magazynach, halach produkcyjnych i budynkach użyteczności publicznej, takich jak: lotniska, dworce czy galerie handlowe. 

Podział kurtyn dymowych

Kurtyny dymowe można podzielić z uwagi na ich zastosowanie na:

  • stałe (statyczne) - instalowane jako trwałe przegrody architektoniczne czy konstrukcyjne w stałej pozycji bezpieczeństwa (pozycji pożarowej). Jest to z punktu widzenia ekonomicznego najtańsze rozwiązanie, ale posiada tę wadę, że trwale zaciemnia przestrzeń podstropową, co ogranicza przestrzeń możliwą do wykorzystania, a także wielokrotnie burzy ład architektoniczny. Materiał, z którego wykonuje się tego typu kurtyny to najczęściej płyty ognioodporne, stalowa blacha trapezowa, tkanina z włókien szklanych, szkło ognioodporne lub inny materiał potrafiący zatrzymać gorący dym.

  • ruchome czyli aktywne. W stanie oczekiwania, czy w pozycji bez alarmu pożarowego kurtyny tego typu są zwinięte (złożone). Dopiero w przypadku wykrycia zagrożenia pożarowego przez system detekcji otrzymują one sygnał do przejścia do pozycji bezpieczeństwa czyli rozwinięcia się. Zastosowanie kurtyn ruchomych znacznie poprawia komfort użytkowania przestrzeni obiektu, jednakże wymaga zastosowania specjalistycznych i certyfikowanych centrali sterująco-monitorujących. Kluczowe jest również cykliczne serwisowanie i konwersacja takich kurtyn.

Korzyści z zastosowania kurtyn dymowych

Zastosowanie kurtyn dymowych nie tylko chroni osoby znajdujące się w budynku, ale umożliwia także przeprowadzenie szybkiej i sprawnej akcji ratunkowej, gwarantując większe bezpieczeństwo ratownikom. Za pomocą kurtyn można stworzyć strefy wolne od dymu, w których temperatura będzie utrzymana poniżej wartości krytycznej. Dzięki kurtynom dymowym obiekty zachowują pełną funkcjonalność, przy jednoczesnym osiągnięciu poziomu ochrony przeciwpożarowej, który jest zgodny z obowiązującymi przepisami.

Rys.1 Przykład stałej kurtyny dymowej

Rys.2 Przykład ruchomej kurtyny dymowej