Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi (CSUP) - na przykładzie centrali FPM+

No items found.

CSUP to urządzenie, które realizuje scenariusz pożarowy. Centralę FPM+ rozszerzono dodatkowo o wiele innych funkcji zwiększających bezpieczeństwo, tj. sterowania odwrotne, testowanie i bieżące monitorowanie urządzeń, również w czasie eksploatacji.

Scenariusz pożarowy - od tego się wszystko zaczyna

Scenariusz pożarowy to dokument określający sposób w jaki budynek ma być chroniony przed zagrożeniem pożarowym. Jest on konieczny dla obiektów, w których bezpośrednio wymagane jest zastosowanie automatycznego systemu sygnalizacji pożarowej. Przepisy prawne nie określają jasno jakie informacje powinny znaleźć się w scenariuszu pożarowym. Analizując je jednak, można wysnuć wniosek, że powinien on określać krok po kroku, różne wariacje przebiegu pożaru obiektu, uwzględniając poszczególne zagrożenia i sposób eliminowania zagrożeń przez zamontowane w budynku urządzenia przeciwpożarowe. Zakres dokładności informacji scenariusza rozwoju zależy od wielkości i architektury obiektu – im większy i bardziej skomplikowany, tym dokument obszerniejszy.

W jaki sposób bezpiecznie zautomatyzować realizację scenariusza pożarowego?

Scenariusz pożarowy przekształcany jest na tabelę sterowań, którą należy zaimplementować w pamięci urządzeń sterująco-kontrolnych tak, aby wszystkie działania w odniesieniu do urządzeń biorących udział w akcji przeciwpożarowej wykonały się zgodnie z zamierzeniami określonymi w jego założeniach.

Nie mniej ważne, a często pomijane w scenariuszu pożarowym, jest określenie procedury powrotu do stanu spoczynku urządzeń i systemów wysterowanych wcześniej na skutek wywołania alarmu pożarowego. Wielokrotnie podczas tej operacji zachodzi potrzeba sekwencyjnego i warunkowego załączania urządzeń dużej mocy, tak aby uruchamiane systemy powróciły do normalnego funkcjonowania bez żadnej awarii.

Urządzeniem, które w ten sposób steruje realizacją scenariusza pożarowego jest Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi FPM+.

Bezpieczna eksploatacja instalacji przeciwpożarowej

W trakcie eksploatacji obiektu konieczne jest bieżące gromadzenie wszystkich informacji o stanie zintegrowanych, sterowanych i monitorowanych systemów, jak również analiza potencjalnych słabych punktów i natychmiastowa informacja o wykrytych awariach i usterkach. Gromadzone dane można przetwarzać na wiele sposobów i przedstawiać je w najbardziej czytelnej formie. Dlatego w Ela-compil powstało nowoczesne środowisko FPM+ zapewniające sterowanie wszystkimi urządzeniami przeciwpożarowymi, a także pozostałymi urządzeniami, o których mowa w scenariuszu pożarowym.

Jak działa centrala FPM+?

Elementami składowymi FPM+ jest modułowa centrala sterująca, której zadaniem jest przejęcie sygnału alarmowego z systemu sygnalizacji pożaru i wykonanie ręcznych  lub/i zaprogramowanych algorytmów sterowania, oraz oprogramowanie, za pomocą którego można dowolnie skonfigurować centralę FPM+. Software umożliwia także przeprowadzenie testów na dowolnym etapie instalacji. Jedną z wielu innowacji, jakie posiada jest funkcja generowania gotowych protokołów z przeprowadzonych testów.

Za pomocą oprogramowania łatwym staje się instalowanie, uruchamianie i testowanie urządzeń przeciwpożarowych. W trakcie eksploatacji obiektu, często zdarza się, że konieczne są zmiany w matrycy sterowań (czyli pliku wykonawczym, w którym zapisane są algorytmy sterowania). Taką zmianę może wywołać pojawienie się nowego nabywcy lub konieczność wprowadzenia zmian architektonicznych w budynku. W obiekcie z centralą FPM+ wszystko staje się dużo łatwiejsze. Zwykle wystarczy zmiana parametrów w oprogramowaniu. Ogromną zaletą jest fakt, że cały czas mamy aktualną dokumentację, w której znajduje się specyfikacja wszystkich urządzeń przeciwpożarowych (w wielu obiektach, do dzisiaj nie można się doliczyć takich urządzeń) oraz ich stan podczas eksploatacji, a także stan podczas zagrożenia pożarem. Funkcjonalność centrali została powiększona o możliwość pracy sieciowej oraz o sterowanie gaszeniem, co zostało potwierdzone w dokumentach certyfikacyjnych.

Główne korzyści wynikające z zastosowania centrali FPM+

  • FPM+ zapewnia kontrolę nad wszystkimi urządzeniami biorącymi udział w scenariuszu pożarowym, zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego budynku.
  • FPM+ działa niezależnie od systemu wykrywania pożaru, co zwiększa bezpieczeństwo oraz zapewnia szybki i tani odbiór całego systemu ppoż. Przy dużej liczbie urządzeń, FPM+ odciąża centrale sygnalizacji pożaru, zapewniając bezpieczeństwo w dużych obiektach.
  • FPM+ jest urządzeniem modułowym, przeznaczonym do sterowania oraz nadzorowania pracy urządzeń i systemów w obiekcie budowlanym, które będą uruchomione na wypadek zagrożenia pożarem. FPM+ pozwala na zbudowanie w krótkim czasie instalacji rozproszonej oraz łatwą rozbudowę systemu.
  • FPM+ pozwala na zintegrowane zarządzanie urządzeniami różnych producentów, biorącymi udział w akcji ratowniczo-gaśniczej, takimi jak: systemy wentylacji ppoż., systemy odcięć pożarowych, systemy wspomagające ewakuację itp.
  • FPM+ poza pełną automatyczną pracą daje możliwość ręcznego sterowania scenariuszami.

Rys. 1 - Topologia Centrali FPM+